Humira (adalimumab) nagrodzona

Wyświetlono wersję archiwalną tematu "Humira (adalimumab) nagrodzona" z forum crohn.home.pl/forum/

Zenobius - 28-09-2007

Lek firmy Abbott o nazwie HUMIRA® (adalimumab) otrzymał prestiżową Nagrodę Galena za innowacyjność w opiece nad pacjentem

Prix Galien USA okrzyknęła HUMIRĘ Najlepszym Produktem Biotechnologicznym.

ABBOTT PARK, Illinois, 27 września /PRNewswire-FirstCall/ - Firma Abbott (NYSE: ABT), lider w leczeniu chorób autoimmunologicznych, otrzymała nagrodę Galena za Najlepszy Produkt Biotechnologiczny Roku 2007. Nagrodzony lek o nazwie HUMIRA® (adalimumab) jest pierwszym w pełni humanizowanym przeciwciałem. Został on zatwierdzony do leczenia łagodnych i ciężkich stanów reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa i łagodnej formy choroby Crohna. Nagroda Galena, przyznawana przez organizację Prix Galien USA, uznawana jest za medyczny odpowiednik Nagrody Nobla. Nagroda jest jednym z najwyższych wyrazów uznania w przemyśle farmaceutycznym oraz biomedycznym, a przyznawana jest za dokonania z zakresu badań medycznych i innowacyjności.

W tym roku nagrodę, którą ufundowano we Francji w 1970 r. i przyznawano jako wyraz międzynarodowego uznania dla badaczy, po raz pierwszy wręczono za osiągnięcia amerykańskiego przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego. Firma Abbot już raz zdobyła międzynarodową Nagrodę Galena w 1999 r. za stworzenie jednych z pierwszych inhibitorów proteazy służących do leczenia HIV.

"Abbott jest niezwykle zaszczycona otrzymaniem nagrody, ponieważ potwierdza ona nasze zaangażowanie w odkrywanie i rozwijanie innowacyjnych metod leczenia chorób immunologicznych - stwierdził John Leonard, wiceprezes firmy Global Medical and Scientific Affairs, Abbott. - Lek HUMIRA stał się istotną opcją leczenia, którą mogą wybrać osoby walczące z tymi schorzeniami".

Lek HUMIRA przypomina inne przeciwciała znajdujące się w organizmie i blokuje TNF-alfa (Tumor Necrosis Factor), białko którego nadmierna produkcja wewnątrz organizmu odgrywa kluczową rolę w zapaleniach związanych chorobami autoimmunologicznymi. Lek ten jest w pełni humanizowanym przeciwciałem, które chory może samodzielnie przyjmować. Obecnie na świecie, 190á000 osób poddawanych jest terapii tym preparatem.

"HUMIRA jest owocem wieloletnich, pełnych poświęcenia badań i stanowi nasz wkład w polepszanie warunków życia ludzkiego - powiedział doktor Jochen Salfeld wiceprezes Bioresearch Center oddziału firmy odpowiedzialnego za badania biologiczne, który odegrał ważną rolę w wynalezieniu leku. - Wierzymy, że istnieje możliwość skutecznego zastosowania tego preparatu w innych chorobach, które nie posiadają jeszcze skutecznego antidotum i dlatego kontynuujemy nasze badania, by przynosić ulgę pacjentom na całym świecie".

Informacje o Prix Galien USA

Nagrodę, nosząca imię Galena, greckiego ojca medycyny i farmakologii, ufundował w 1970 r. francuski farmaceuta Roland Mehl, by nagrodzić krajowe osiągnięcia w dziedzinie medycyny. Z biegiem czasu stała się ona jedną z najważniejszych europejskich nagród w dziedzinie badań oraz osiągnięć medycznych i uznawana jest za odpowiednik Nagrody Nobla. Obecnie włączając w to amerykańską wersję nagrody, Prix Galien obecna jest w 11 krajach. W zgodzie z tradycją, ustanowioną przez fundatorów nagrody, w narodowych panelach oceniających muszą zasiadać czołowi naukowcy o niepodważalnych osiągnięciach klinicznych i możliwościach oceny nowoczesnej medycyny.

Ważne informacje na temat bezpieczeństwa dotyczące preparatu HUMIRA

Poważne infekcje, posocznica, gruźlica (TB) i inne zakażenia oportunistyczne, włączając w to przypadki śmiertelne, zostały odnotowane przy użyciu preparatów blokujących czynnik martwicy guza TNF-alfa, włączając w to lek HUMIRA. Wiele z tych poważnych zakażeń miało miejsce u pacjentów przyjmujących również inne preparaty blokujące system immunologiczny, co wraz z czynnikami chorobowymi, mogło sprawić, że byli oni bardziej podatni na infekcje. Infekcje zostały również odnotowane u osób przyjmujących tylko lek HUMIRA. Leczenie preparatem HUMIRA nie powinno być rozpoczynane u pacjentów z aktywnymi zakażeniami. Preparaty blokujące czynnik TNF-alfa, włączając w to lek HUMIRA, powodowały u przewlekłych nosicieli HBV reaktywację zapalenia wątroby typu B. W niektórych przypadkach doszło do zgonu. Przed rozpoczęciem leczenia preparatem HUMIRA pacjentów będących w grupie zwiększonego ryzyka zakażeniem HBV, należy poddać ocenie, pod kątem oznak, wcześniejsze zakażenia HBV. Kombinacja leku HUMIRA i anakinry jest niewskazana i pacjenci stosujący HUMIRA nie powinni otrzymywać zastrzyków.

W kontrolowanej części badań klinicznych leków z grupy antagonistów TNF-alfa (również HUMIRA) zaobserwowano więcej przypadków nowotworów złośliwych, niż u pacjentów z grupy kontrolnej. Nowotwory te inne niż chłonniaki złośliwe oraz czerniak złośliwy, były podobne w rodzaju i liczbie do tych, które charakterystyczne są dla populacji ogólnej.

Podczas testów klinicznych, chłonniak występował 3,5 raza częściej w próbie kontrolnej. Nie znana jest potencjalna rola terapii antagonistami TNF-alfa w rozwoju nowotworów złośliwych. Preparaty blokujące czynnik TNF-alfa, włączając w to lek HUMIRA, rzadko wiązano z wystąpieniem lub zaostrzeniem objawów klinicznych chorób deminilizacyjnych oraz z ciężkimi reakcjami alergicznymi. Zanotowano również rzadkie lecz poważne zaburzenia hematologiczne.

W badaniu klinicznym, przy stosowaniu preparatów blokujących czynnik TNF-alfa, zaobserwowano pojawienie się nowych objawów zastoinowej niewydolności serca i pogorszenie istniejących objawów. Stosowanie preparatu HUMIRA może skutkować tworzeniem się autoprzeciwciał, rzadziej rozwojem zespołu toczniopodobnego.

Najczęstszym działaniem niepożądanym, występującym w badaniach klinicznych, były odczyny w miejscu wstrzyknięcia (20% HUMIRA - 14% placebo), infekcje górnych dróg oddechowych (17% HUMIRA - 13% placebo), ból w miejscu zastrzyku (12% HUMIRA - 12% placebo), ból głowy (12% HUMIRA - 8% placebo), wysypka (12% HUMIRA - 6% placebo), zapalenie zatok (11% HUMIRA - 9% placebo). Przerwanie stosowania preparatu, wskutek działań niepożądanych, miało miejsce w 7% w przypadku HUMIRA i w 4% w przypadku placebo. Tak jak w każdym programie leczenia, korzyści i ryzyko stosowania preparatu HUMIRA, powinny zostać dokładnie rozpatrzone przed rozpoczęciem leczenia.

W testach klinicznych, dotyczących używania preparatu HUMIRA, przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, łuszczycowym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa i przy chorobie Cohna, profil dorosłego pacjenta, poddanego terapii, był podobny do profilu dorosłego pacjenta z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Informacje o preparacie HUMIRA

W Stanach Zjednoczonych HUMIRA zatwierdzona jest przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, jako substancja redukująca objawy i symptomy, wywołująca poważną reakcje kliniczną, powstrzymująca postęp uszkodzeń strukturalnych i wspomagająca funkcjonowanie fizyczne dorosłych pacjentów z łagodnymi i ciężkimi objawami reumatoidalnego zapalenia stawów.

HUMIRA zalecana jest w redukcji oznak i symptomów reumatoidalnego zapalenia stawów, czynnego zapalenia stawów jako środek powstrzymujący postęp uszkodzeń strukturalnych oraz wspomagający funkcjonowanie fizyczne pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów. HUMIRA może być stosowany jako oddzielny lek lub w kombinacji z metotreksatem lub innymi lekami antyreumatycznymi.

HUMIRA zatwierdzona jest również do redukcji oznak i symptomów zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Na początku tego roku HUMIRA została zatwierdzona jako substancja redukująca objawy i symptomy oraz hamująca i utrzymująca kliniczną remisję choroby Cohna u dorosłych pacjentów, którzy nie uzyskali zadawalających wyników w terapii konwencjonalnej i u tych pacjentów, u których organizm nie toleruje i nie reaguje na infliksymab.

Obecnie przeprowadzane są testy kliniczne oceniające potencjalne możliwości leku HUMIRA w leczeniu innych chorób związanych z systemem odpornościowym.

Zaangażowanie firmy Abbot w immunologię

Firma Abbott koncentruje się na odkrywaniu i rozwijaniu innowacyjnych leków zwalczających choroby immunologiczne. Centrum badawcze - Abbott Bioresearch Center - założone w 1989 r. w Worcester, w amerykańskim stanie Massachusetts, jest światowej klasy jednostką badawczą, wspierającą badania i rozwój terapii biologicznych. Abbott Biotechnology Limited - firma otwarta w tym roku w miejscowości Barceloneta w Puerto Rico w USA, jest głównym producentem wspierającym leczenie przy pomocy antagonisty TNF i jednym z największych na świecie producentów przeciwciał monoklonalnych.

Więcej informacji o preparacie HUMIRA wraz ze wszystkimi informacjami dotyczącymi przepisywania leku można znaleźć na stronie internetowej http://www.HUMIRA.com lub uzyskać dzwoniąc do Abbott Medical Information w USA pod numer telefonu 1-800-633-9110.

Informacje o firmie Abbott

Abbott jest światową firmą medyczną bazującą na odkryciach naukowych, rozwoju, produkcji oraz marketingu farmaceutyków i produktów medycznych, m.in. produktów żywieniowych, urządzeń oraz diagnostyki. Firma zatrudnia 65 000 osób i sprzedaje swoje produkty w ponad 130 krajach na świecie.

Aktualne wiadomości o firmie Abbott i inne informacje są dostępne na stronie internetowej: http://www.abbott.com.

KONTAKT:
Media w USA
Liz Shea
tel. +1-847-935-2211
lub
Media międzynarodowe
Tracy Sorrentino
tel. +1-847-937-8712
lub
Dział Finansowy firmy Abbott
John Thomas
tel. +1-847-938-2655

Źródło informacji: PR Newswire

Skuteczność adalimumabu
Pokojowa Nagroda Nobla dla Ala Gore"a
Lech Wałęsa i Pokojowa Nagroda Nobla
humira
adalimumab = humira
Adalimubab - Humira
Włochaty problem
  • odglosy;burzy;do;pobrania
  • mleko milupa pre
  • wells cesarstwo rzymskie
  • wodecki zbigniew pszczolka maja
  • formularz;pit;37;za;2006
  • Przegląd wypowiedzi z for dyskusyjnych • Indeks